Gospodarstwa Domowego

W pracowni gospodarstwa domowego codziennie przygotowujemy same pyszności. Wspaniałe zapachy, które się unoszą dezorganizują pracę innych pracowni. W kuchni powstają przepyszne potrawy i desery.

Poznajemy sposoby przyrządzania: zup, sosów, surówek, sałatek, ciast, ciasteczek oraz deserów. Pod czujnym okiem instruktora uczymy się przygotowywać proste potrawy, przetwory, estetycznie nakrywać i podawać do stołu, dekorować potrawy, poznajemy zasady z zakresu savoir-vivre oraz posługiwania się sprzętem znajdującym na wyposażeniu pracowni. Uczymy się i doskonalimy nawyki higieniczne potrzebne w gastronomii. Przygotowujemy potrawy na święta, imprezy okolicznościowe organizowane na Warsztatach np. Boże Narodzenie, Wielkanoc, Dni Godności i inne. Pyszności jakie przyrządzamy cieszą się dużym uznaniem uczestników, rodziców oraz gości zaproszonych na WTZ.

Jesteśmy pracownią otwartą i pomocną, przychodzą do nas uczestnicy z innych pracowni, aby realizować trening kulinarny.

Obok kulinariów przygotowujemy także wytwory na kiermasze np. choinki z makaronu, koszyczki wielkanocne itp.Fryzjerska

Uczestnicy tej pracowni pod okiem instruktora zawodu wykonują proste czynności fryzjerskie takie jak mycie głowy, posługiwanie się szczotka do modelowania i szczotką do włosów, nakładanie i rozrabianie farby. Uczą się rozpoznawać sprzęt fryzjerski typu suszarka, maszynka do wykroczne włosów, nożyczki degażówki, nożyczki zwykłe, nóż chiński tempera, prostownica lokówka, karbownica. Cyklicznie strzyżemy włosy uczestnikom naszego Warsztatu. W oparciu o najnowsze trendy proponujemy zmiany w wyglądzie, podsuwamy nasze wizje fryzur codziennych i okolicznościowych. Dzięki naszej pracowni uczestnicy mają kontakt z osobami spoza Warsztatu, uczą się rozmawiać z ludźmi, kształtują prawidłowe relacje na linii fryzjer-klient.Zabiegi które wykonujemy:
• Strzyżenie damskie i męskie
• Trwała ondulacje
• Trwała permanentną
• Masaż skóry głowy
• Modelowanie
• Koloryzacja
• Melange
• Baleyage
• Pasemka
• UpięciaPlastyczna

Zajęcia w pracowni plastycznej dają naszym uczestnikom możliwość wyrażenia tych przeżyć, które są trudne do przekazania w słowach. Niekiedy maj ą charakter swobodnej ekspresji, która poprzez pobudzenie wyobraźni pozwala na własną inwencję twórczą. Uczestnicy pracowni plastycznej posługują się materiałami takimi jak: farby plakatowe, farby akrylowe, farby do szkła, farby do ceramiki, kredki ołówkowe, pastele, bibuła, plastelina, modelina, gips, a także materiałami naturalnymi typu szyszki, jarzębina, suszone kwiaty itp. Wykorzystujemy różnorodne techniki od szkicowania poprzez rysowanie, malowanie, wycinanie, klejenie do techniki decoupage oraz zdobnictwa. W ramach zajęć wykonujemy obrazy, stroiki, ozdoby i kartki świąteczne. Proponowane techniki plastyczne dostosowane są do zainteresowań i możliwości naszych podopiecznych.

Wytwory pracowni zdobią pomieszczenia WTZ, są wystawiane na kiermaszach twórczości osób niepełnosprawnych, a niekiedy staja się miłym upominkiem. Uczestnicy poprzez obcowanie ze sztuka w sposób aktywny doskonalą swoją koordynację wzrokowo-ruchową oraz podtrzymują i rozwijają sprawność manualną. Bardzo ważnym celem tych zajęć jest wpływ na podniesienie własnej wartości, wartości pracy i umiejętności działania w grupie. Proponowane techniki plastyczne pozwalają na odreagowanie emocji i napięć. Piękno wytworów plastycznych ma tu znaczenie drugorzędne, najważniejsze jest tworzenie wbrew niepełnosprawności.Artystyczna

W Pracowni Artystycznej podejmowane są oddziaływania z zakresu terapii, muzykoterapii, umiejętności społecznych oraz szkolnych jak również tworzenia rękodzieła artystycznego. W ciągu kolejnych lat naszego funkcjonowania powstało szereg ciekawych spektakli zarówno z repertuaru klasycznego jak również współczesnych form teatralnych. Podopieczni pracowni artystycznej współtworzą grane role. Dzięki nim doświadczają różnych emocji, przełamują bariery w kontakcie z widzem, pokonują własne obawy, odczuwają satysfakcję z wystawienia spektaklu i bycia docenianym przez krytycznego widza. Do pracowni uczęszczają osoby o zamiłowaniach artystycznych, co owocuje pracami z zakresu malowania, decoupage, witrażu, tworzenia kompozycji przestrzennych itp. Pracownia zajmuje się także organizacją imprez okolicznościowych i wycieczek krajoznawczych. Poprawia to komunikację, umiejętności interpersonalne i organizacyjne, a także uczy systematyczności, a w efekcie rozwija umiejętności zawodowe. Każdy uczestnik może brać udział w zajęciach odpowiadających jego zdolnościom i zainteresowaniom.Bukieciarska

Program rehabilitacji i terapii w pracowni bukieciarskiej obejmuje zakres prac związanych z rozbudzeniem poczucia piękna, estetyki w otaczającym środowisku oraz stałego rozwoju sprawności manualnych. Podstawowym zadaniem naszej pracowni jest wykonywanie kwiatów z różnych surowców (krepina, krepa, organdyna, papier, płótno itp.); wykonywanie kompozycji florystycznych płaskich i przestrzennych z żywych i suszonych roślin; nauka uprawy i pielegnacji roślin przy użyciu podstawowych narzędzi ogrodniczych; wykonywanie stroików świątecznych oraz kartek okolicznościowych. Na zajęciach uczestnicy poznają różne techniki suszenia i przechowywania roślin, uczą się je rozpoznawać i nazywać, malują motywy florystyczne na szkle i folii. Wszystkie prace cieszą się dużym zainteresowaniem na różnego rodzaju wystawach i kiermaszach.

Istotnym elementem zajęć w pracowni bukieciarskiej jest także kształtownie u podopiecznych podstawowych postaw zawodowych i społecznych jak: organizowanie sobie warsztatu pracy, przestrzeganie zasad BHP, planowanie pracy, dokładność wykonywanych prac, współpraca z innymi uczestnikami, dbałość o narzędzia i materiały, zdolność zapamiętywania i wykonywania poleceń.Krawiecka

W pracowni tej uczestnicy mają okazję nauczyć się posługiwania podstawowymi przyborami krawieckimi- nożyczkami, igłą, szydełkiem, igłą tkacką, żelazkiem. Nasi podopieczni przyswajają proste, potrzebne w życiu codziennym czynności typu: przyszywanie guzików, cerowanie, haftowanie półkrzyżykiemi, krzyżykiem, prucie i zwijanie wełny, tkanie w prostych ramach tkackich. Uczą się różnicować i nazywać materiały krawieckie. Pani terapeutka wprowadza podopiecznych w tajniki kroju, zszywania, skracania, obsługi maszyny do szycia itp.

W naszej pracowni powstaje szereg praktycznych, ale i pięknych wytworów np. poduszki, obrusy, atłasowe sakiewki, fartuszki i rękawice kuchenne, haftowane obrazy, serwetki, patchwork. Dbamy o wystrój okien w pracowniach (firany) oraz stroje dla grupy teatralno-tanecznej.

Pracownia krawiecka umożliwia kształtowanie i rozwój zdolności manualnych uczestników, ćwiczy dokładność i precyzję, uczy oszczędności w gospodarowaniu materiałem, uwrażliwia na piękno.Technik różnych

Pracownia technik różnych jest miejscem, w którym powstaje wiele ciekawych prac. Pod okiem pani instruktor uczestnicy poznają ciekawe techniki. Nasza pracownia oferuje różnorodną gamę propozycji: od prostych rysunków wykonywanych kredkami, ołówkiem czy farbami tj.: plakatowe, akwarele, poprzez wyklejanie, wylepianie plasteliną oraz pracę z masy solnej czy gipsu. Wyszywamy ciekawe prace ściegiem łańcuszkowym, półkrzyżykowym,. Wykonujemy także ozdoby świąteczne tj. choinki i stroiki bożonarodzeniowe, koszyczki wielkanocne, kartki świąteczne i koperty.

Do naszych prac wykorzystujemy materiały naturalne(szyszki, orzechy, mech, siano, słomę ) a także materiały i surowce wtórne tj. makulaturę i butelki szklane do wytwarzania przedmiotów ozdobnych.

Poprzez te czynności uczestnicy rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową i wyobraźnię przestrzenną. Dzięki różnorodności technik każdy podopieczny może odkryć swój własny niepowtarzalny potencjał oraz wyrazić swoją ekspresję twórczą.Umiejętności społecznych

W naszym Warsztacie funkcjonują dwie pracownie umiejętności społecznych. Głównym ich celem jest przygotowanie uczestnika do jak najbardziej samodzielnego, świadomego i aktywnego życia w społeczeństwie. Panie terapeutki prowadzące pracownie koncentrują się na zwiększaniu zaradności życiowej naszych uczestników poprzez treningi: czystości, ekonomiczny, kulinarny. Nasi podopieczni uczą się nawiązywania dialogu i prowadzenia rozmów, aktywnego słuchania, odpowiedniego reagowania na sytuacje trudne, asertywności, zachowania w grupie.

W pracowniach umiejętności społecznych nasi uczestnicy wykonują różne prace, doskonalą już znane techniki pracy i poznają nowe. W okresach przedświątecznych wykonują kartki i stroiki, które wystawiane są na kiermaszach. Angażują się w prace porządkowe i ogrodnicze na terenie i w budynku naszego Warsztatu. Odpowiednio skonstruowane programy pozwalają naszym uczestnikom rozwijać wyobraźnię, ekspresje twórczą, samoświadomość.Witrażu

W Pracowni Witrażu uczestnicy WTZ nabywają i doskonalą umiejętności w zakresie artystycznej obróbki szkła. Wykorzystujemy techniki artystyczne polegające na łączeniu elementów z kolorowego szkła a także komponowaniu go z innymi materiałami plastycznymi. Techniki te umożliwiają tworzenie ze szkła przedmiotów dekoracyjnych a także użytkowych. Są to ozdoby płaskie i przestrzenne - zawieszki, zegary ozdobne, biżuteria, mozaiki, lampiony, lampy itp. W naszej Pracowni tworzymy również rysunki na szkle przy użyciu farb do szkła. Powstałe prace zdobić mogą ściany, okna, drzwi i inne miejsca, być elementami ozdobnymi każdego pomieszczenia - odznaczają się interesującą kompozycją barw oraz kształtów.

Wykonując wiele ciekawych wytworów wymagających cierpliwości i dokładności - uczestnicy Pracowni Witrażu rozwijają zdolności manualne oraz wyobraźnię artystyczną. Uczą się i doskonalą umiejętności posługiwania się specjalistycznymi narzędziami min. takimi jak: nóż do szkła, różnego rodzaju obłamywacze, szlifierka, lutownica i inne. Zajęcia w pracowni kształtują umiejętność pracy w zespole, odpowiedzialność za powierzone obowiązki i narzędzia a także uczą racjonalnie i ekonomicznie wykorzystywać posiadane materiały - a więc umiejętności bardzo przydatne na otwartym rynku pracy.

Wytwory naszej Pracowni spotykają się z dużym zainteresowaniem wśród osób odwiedzających WTZ a także mających okazję zetknięcia się z pracami naszych uczestników na różnego rodzaju wystawach i kiermaszach. Prace uczestników Pracowni Witrażu świetnie sprawdzają się również jako upominki dla osób zaprzyjaźnionych z Naszymi Warsztatami, sponsorów i darczyńców.Fotograficzno-informatyczna

Uczestnicy pracowni fotograficzno-informatycznej uczą się pracy na komputerze, korzystania z programów biurowych, przepisują i edytują tekst w programie Word, wykonują obliczenia w programie Excel, tworzą prezentacje multimedialne w programie Power Point, korzystają z programów graficznych do obróbki zdjęć cyfrowych, oraz innych programów które mają za zadanie rozwinąć zainteresowania uczestników.

Uczestnicy w ramach terapii pomagają w robieniu zdjęć na imprezach odbywających się na terenie WTZ, pomagają w tworzeniu zaproszeń, kart świątecznych i okolicznościowych, gazetek ściennych. Pracownia cyklicznie organizuje projekcje filmów dla uczestników w ramach filmoterpii. Prezentujemy filmy o różnej tematyce przy wykorzystaniu nowoczesnego projektora multimedialnego.

W ostatnich latach komputer stał się nieodzowną częścią naszego społeczeństwa i życia, dlatego nabyte umiejętności w pracowni fotograficzno-informatycznej, pomogą uczestnikom w znalezieniu zatrudnienia na rynku pracy, oraz w życiu codziennym. W pracowni fotograficzno-informatycznej znajduje się pięć stacji roboczych i jeden serwer, kolorowa drukarka atramentowa i skaner, a także aparat cyfrowy oraz kamera cyfrowa.Stolarsko-rękodzielnicza

Pracownia stolarska jest pracownią, w której nasi podopieczni poznają obsługę podstawowych narzędzi ręcznych i elektronarzędzi do obróbki drewna, uczą się rozróżniania oraz dobierania odpowiedniego narzędzia do wykonywanej pracy, poznają różne rodzaje drewna. Terapeuta kładzie ogromny nacisk na bezpieczeństwo , zapoznaje naszych uczestników z prawidłowym użytkowaniem narzędzi i maszyn i wskazuje ewentualne zagrożenia. Dzięki funkcjonowaniu tej pracowni rozwijają oni zdolności manualne oraz poczucie odpowiedzialności. Rehabilitacja zawodowa w pracowni to głównie organizacja stanowiska pracy , stosowanie przerw , umiejętności kontrolowania swojego tempa pracy. W naszej pracowni wykonujemy:
• ramki do zdjęć i obrazów
• kwietniki
• półki
• drobne naprawy
• piłowanie
• szlifowania powierzchni
• lakierowanie
• wbijania gwoździ
• donice drewniane itpKontakt

Nasz adres e-mail: zk.ryki@psouu.org.pl
wtzryki@gmail.com

Telefon: 81 865 36 84
Tel/fax: 81 865 10 83
ul. Wyczółkowskiego 12
08-500 Ryki
woj. lubelskie

© 2010 - WTZ Ryki
Projekt i wykonanie: Maciej Kwas